تبلیغات
کودکانه - علل ترس در کودکان
 
کودکانه

اینکه چرا کودکان مى‌ترسند مورد توجه بسیارى از صاحب‌نظران رشد کودک و روانشناسان بوده است. برخى از محققان عوامل زیستى را به عنوان علت برخى از ترس‌ها عنوان کرده‌‌اند و برخى دیگر عوامل روان‌شناختی، عوامل خانوادگى و سایر عوامل را مطرح کرده‌‌‌اند. در برخى اوقات ترسى که کودک از خود نشان مى‌دهد به یک نیاز روانى ارتباط دارد. مثلا کودکى که ترس از مدرسه را نشان مى‌دهد ممکن است از لحاظ روانى وابستگى زیادى به پدر یا مادر خود داشته باشد و ترس او در واقع ریشه در این وابستگى او دارد. گاهى اوقات یک تغییر در شیوه زندگى مثل تغییر محل سکونت، جدا شدن از والدین و ...

به صورت ترس از تاریکی، ترس از حیوانات و غیره خود را نشان مى‌دهد. بنابراین مى‌توان گفت برخى از ترس‌‌هاى مشخص و معین کودک مى‌تواند ریشه‌هاى روانشناختى داشته باشد و مستقیما با موضوع آن ترس مرتبط نباشد. در برخى اوقات این خانواده است که مشکل‌ ترس را در کودک به وجود مى‌آورد. ممکن است کودک ترس از یک مسئله خاصى را در محیط خانواده یاد گرفته باشد. کودکى که نیاز به احساس امنیت دارد با مشاهده رفتار و حالات والدین خانواده خود شروع به شناسایى محیط‌ها و موقعیت‌هاى امن از ناامن‌ مى‌نماید. و در این راستا کاملا متکى بر آنهاست. بنابراین آنچه رفتار مادر نشان مى‌دهد براى او الگو و اساس رفتارش است. کودک با مشاهده رفتارهاى مختلف مى‌آموزد که چه چیزى ترسناک است و چه چیزى ترسناک نیست. گاهى اوقات ترس کودک ناشى از شیوه‌هاى زیستى غلط والدین است. والدینى که براى وادار کردن کودک به انجام کارى او را تهدید مى‌کنند و یا از چیزى مى‌ترسانند. مثلا مادر به کودک خود مى‌گوید اگر شلوغ کنى مى‌روم و دیگر بر نمى‌گردم یا براى وادار کردن او به خوردن دارو او را از آمپول مى‌ترساند. فشار روانى که به این طریق والدین به کودکان خود وارد مى‌کنند، مى‌تواند به صورت ترس‌هاى مختلف خود را بروز دهد. در کودکان ناراحتى‌ها و اضطراب‌هاى روانى اغلب با مواردى از قبیل ترس و ... مشخص مى‌شوند. از جمله عوامل دیگر شرایطى است که کودک در محیط پیرامون ممکن است با آنها مواجه شود، مثل دیدن تصادف‌ دو اتومبیل‌ و دزد و ... همین طور است تماشاى فیلم‌هاى ترسناک و وحشت‌انگیز که با تاثیرى که روى قدرت تخیل کودک مى‌گذارد موجب وسعت یافتن این صحنه‌ها و شاخ و برگ‌ داده شدن آنها در ذهن کودک مى‌شود و ترس و وحشت زیادى را در کودک ایجاد مى‌کند.

چه نوع ترس‌ها به توجه و درمان نیاز دارند؟

در وهله اول باید به سن کودک توجه داشت. برخى از ترس‌ها در سنین خاصى طبیعى‌تر هستند. بنابراین اگر چنین ترس‌هایى بیش از دو سال دوام داشته باشند حتما به توجه و درمان نیاز دارند. اصولا یک ترس عادى نباید چنین مدت زمانى طول بکشد و گاه بدون نیاز به مداخلات درمانى به تدریج کاهش پیدا کرده و بالاخره از بین مى‌رود. همین طور براى تشخیص ترس‌هاى غیرعادى باید به نوع ترس نیز توجه داشت. هرچند گاهى اوقات کودکان از چیزى مى‌ترسند ولى این ترس چندان وحشت‌زا نیست و مشکل خاصى در عملکرد روزانه کودک ایجاد نمى‌کند و واکنش ترس در او چندان شدید و ناهنجار نیست. اما زمانى که نوع ترس کودک غیرعادى است و نیاز به مداخلات درمانى دارد واکنش کودک به عامل ترس بسیار شدید است. کودک بسیار وحشت‌زده مى‌شود و رفتارهایى از خود نشان مى‌دهد که اغلب خارج از کنترل دیگران است.

براى درمان ترس در کودکان چه باید کرد؟

روانشناسان براى کاهش ترس‌هاى کودکان راه‌هاى زیادى را توصیه مى‌کنند. آنها در وهله اول به والدین توصیه مى‌کنند که در رفع مشکل کودک عجولانه عمل نکنند. تعجیل و شتابزدگى آنها در کاهش ترس کودک مى‌تواند به جاى درمان، اضطراب و ترس او را افزایش دهد. این ترس معمولا به تدریج از بین مى‌رود و لازم است والدین با خونسردى و آرامش اقدام به کاهش این ترس‌ها نمایند. توصیه‌ بعدى روانشناسان این است که هرگز کودکان را به خاطر ترسى که دارند تحقیر و سرزنش نکنیم. هرچند دلیل ترس از نظر ما بزرگترها کاملا غیرمنطقى و نامعقول به نظر مى‌رسد اما خود کودک چنین احساسى ندارد و نمى‌تواند غیرمنطقى بودن ترس خود را درک کند و سرزنش به او کمکى نخواهد کرد. حتى زمانى که کودک تحت نظر یک متخصص یا روانشناس درمان مى‌شود، اگر عامل اصلى ایجاد کننده ترس هنوز حضور داشته باشد چندان فایده‌اى نخواهد داشت. مثلا زمانى که خود مادر از تاریکى مى‌ترسد، هرچند کودک حمایت‌ها و درمان‌هایى را از روانشناس و مشاور خود دریافت مى‌کند، اما الگویى که درخانه از رفتار مادر مى‌پذیرد الگویى قویتر است که نتایج یک درمان ثمربخش را از بین مى‌‌برد. بنابراین لازم است علل اساسى ترس کشف و مرتفع شوند.

منبع: سایت راسخون

نوع مطلب : روانشناسی کودک، 
برچسب ها :
دوشنبه 25 مرداد 1389 :: نویسنده : امین استوار


درباره وبلاگ

رَحِم اللّهُ عَبْداً اَعانَ وَلَدَهُ عَلی بِرِّهِ بِالاِحْسانِ اِلَیْهِ، وَ التَّأَلُّفِ له و تَعلیمهِ و تَأْدیبِه

خدا رحمت کند بنده ای را که با نیکی به فرزندش و دمسازی با او و آموزش و ادب کردن وی، در نیکوکار شدن یاری اش دهد

مستدرک الوسایل، ج 2، ص 626


مدیر وبلاگ : امین استوار
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
مترجم سایت